Sık Sorulan Sorular

Uluslararası Türkçe Testi'ne kaç defa girebilirim?

Adaylar, Türkçe Testi'ne yıl içerisinde diledikleri kadar girebilirler. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.

Uluslararası Türkçe Testi'nde not alabilir miyim?

Türkçe Testi'nde sadece yazma bölümünde not alabilirsiniz. Bu bölüme geçtiğinizde Türkçe Testi temsilcisinden size gerekli not defteri ve kalemi vermesini isteyebilirsiniz. Türkçe Testi'ni tamamladığınızda bunları temsilciye iade etmelisiniz.

Uluslararası Türkçe Testi'nde nasıl bir klavye kullanılıyor?

Türkçe Testi'nde standart Türkçe klavye (Qwerty) kullanılıyor. Eğer daha önce böyle bir klavye kullanmadıysanız Türkçe Testi Temsilciliğinden yardım isteyebilirsiniz.

Uluslararası Türkçe Testi'nin sadece bir bölümünü yapıp diğer bölümleri bırakabilir miyim ya da başka bir gün devam edebilir miyim?

Türkçe Testi 3 ana bölümden oluşan tek bir testtir. Bu yüzden sertifika alabilmek için bütün bölümler verilen test süresi içinde bitirilmelidir. Türkçe Testi'nin başka bir günde devam etmesi de mümkün değildir.

Uluslararası Türkçe Testi'nde yapamadığım soruları ya da bölümleri geçebilir miyim?

Evet, Türkçe Testi'nde yapamadığınız soruları ya da bölümleri sınav anında geçebilirsiniz. Sınavda istediğiniz sorudan bölümden başlayabilirsiniz. Sınav geçme kriterleri acısından hiçbir bölümü boş bırakmanız tavsiye edilmez. B1 - B2 ve C1 sertifika sınavlarında her bölüm için alınması gerekli olan minimum puan vardır. Lütfen geçme kritelerini gözden geçiriniz.